emedus

Škola komunikácie a médií, n.o. v rámci konzorcia s ďalšími  organizáciami realizovala dvojročný projekt (2012- 2013) „ EMEDUS- Štúdia o vzdelávaní k mediálnej gramotnosti v Európe“ (EMEDUS- European Media Literacy Education Study).

Hlavným cieľom projektu bolo skvalitnenie politických odporúčaní pre vzdelávanie v oblasti mediálnej gramotnosti v krajinách EÚ a tiež analýza zdrojov mediálnej výchovy pre učiteľov, mediálnych zručností a kompetencií. Projekt sa zameral aj na komparatívnu analýzu mediálnej gramotnosti vo formálnom a neformálnom vzdelávaní 27 európskych krajín.

V rámci projektu skúmala Škola komunikácie a médií najmä efektívnosť a inovatívnosť neformálneho vzdelávania v mediálnej výchove, ktoré je sprostredkované médiami a mimovládnymi subjektami.

Projekt bol podporovaný Programom celoživotného vzdelávania.

Členovia konzorcia: Autonómna univerzita v Barcelone; Európska asociácia diváckych záujmov v Bruseli; Univerzita v Minho; Inštitút pre politické a socioekonomické štúdie v Ríme; Maďarský inštitút pre výskum a rozvoj vzdelávania v Budapešti; Pedagogická univerzita v Krakove a Škola komunikácie a médií v Bratislave.

Dokončili sme spolu s talianskym patnerom 115 stranovú štúdiu o Informal and Non-formal Media Education by the Media in Europe.
Taliansky partner EURISPES preukazoval malý záujem o výskum a vzájomnú
spoluprácu, prejavili sa aj veľké nedostatky talianskeho partnera (viacej
výskumníkov) v oblasti vedeckej kompetencie. Okrem toho sme navyše vypracovali európsky zoznam expertov v oblasti mediálnej výchovy ako aj odporúčania v oblasti non-formal media education (ktoré mal vypracovať španielsky koordinátor). Pripravili sme aj kapitolu do knihy spolu s talianskym partnerom a názvom Informal media education in Europe: an analysis of the best practices. Táto kniha vyšla v roku 2014.
Pretrvávali veľké problémy s koordinátorom projektu, UAB, ktoré vyvrcholil
separátnym stretnutím väčšiny výskumných tímov bez účasti koordinátora15.10.
2013 v Bruseli. Ukazuje sa, že princípy výberu projektových partnerov a najmä
koordinátora projektu zo strany príslušnej agentúry EK sú chybné. Koordinátor, UAB,
nedodržiaval podpísanú bilaterálnu zmluvu, poskytoval malú podporu, ignoroval
fundamentálne metodické varovania (podané spolu s maďarským partnerom
OFFI/HIERD) a na výčitky a na oficiálnu korešpondenciu buď neodpovedal alebo
nehovoril pravdu. Kedže projekt na základe žiadosti koordinátora bol predl´žený,
SKAMBA ukončila spoluprácu v rámci projektu podľa pôvodného plánu koncom roka
2013 a po splnení úloh (do tej miery, ako to bolo možné vzhľadom na vyššie opísané
problémy).

www.emedus.org

V dňoch 24.-25.1.2012 sa konalo úvodné pracovné stretnutie konzorcia v Bruseli.

Dňa 22. a 23. marca 2012 sa uskutočnil odborný workshop na Autonómnej univerzite v Barcelone (UAB). Toto stretnutie koordinovala Výskumná skupina pre komunikáciu a vzdelanie (Communication and Education Research Group), ktorá pôsobí v rámci UAB, a financovala ho Európska komisia v rámci svojho Programu celoživotného vzdelávania. Cieľom stretnutia bola prezentácia metodológie výskumu troch štúdií, ktoré sa budú vykonávať od júla 2012, pričom sa tieto výskumné projekty zamerajú na analýzu mediálnej výchovy v troch oblastiach: formálne vzdelávanie, neformálne vzdelávanie a znevýhodnené skupiny v Európe.

informačný leták

The Challenge of Evaluation- krátka informácia o projekte od Dr. Školkaya (v anglickom jazyku): The Challenge of Evaluation

EMEDUS

EMEDUS- European Media Literacy Education Study. The Europe of this century needs European citizens to acquire new skills. It is no longer an advantage to be media literate, but a debilitating disadvantage not to be. Citizens must be equipped with the skills to utilise, and benefit from, media. To do this Europeans need to acquire new competences beyond that of traditional literacy.

In recognition of this need, the ultimate focus of this Study is to contribute to the development of national educational policies to fit into a supportive European legal framework, aimed at promoting lifelong learning media education. This comparative research is an opportunity to advance formal and non-formal education in Europe.

In particular, the Study aims to provide a valuable foundation for further action and to facilitate subsequent political processes, by offering the following:

  • A comparative analysis of the inclusion of media education in national curricula across EU27
  • An analysis of media education teachers’ resources, skills and competencies and their relevance
  • An insight into informal learning and the media resources available on media education, with additional attention given to minorities
  • An identification of suitable instruments to measure media education skills and levels in schools
  • Policy recommendations to sustain educational policies at national and European level
  • European-wide platforms for effective cooperation in lifelong media education learning
  • The results will be widely disseminated online and offline, including publications and a final conference.

    www.emedus.org

    The Challenge of Evaluation by Dr. Školkay: The Challenge of Evaluation by Dr. Školkay